Opinie o Nas

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

telefon: 801 011 963

komórki: (22) 228 21 44

Pn-Pt: 9:00-18:00

e-mail: sklep@panmajster.pl

Bestsellery

Zestaw skrzynek Rigid Keter Zestaw skrzynek Rigid Keter Cena:699,00 zł Cena:558,99 złPromocja


Skrzynia Gear 33,8l 22'' Skrzynia Gear 33,8l 22'' Cena:99,00 zł Cena:85,00 złPromocja

Newsletter

Newsletter

Infolinia: 801 011 963, (22) 228 21 44 / e-mail: sklep@panmajster.pl

U nas zakupy na raty. Żagiel usługi finansowe.

platnosci

Rzetelna firmaikona facebooka

Jaki wózek platformowy będzie odpowiedni dla twojej firmy?

Wybór wózka platformowego wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ należy pamiętać, że taki sprzęt będzie nam służył parę lat. Jakimi kryteriami powinniśmy się, więc kierować przy jego wyborze? Musimy najpierw sprecyzować swoje oczekiwania, określić potrzeby i dobrać wózek transportowy najlepiej dostosowany rodzaju prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

wózek platformowy 

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie; czym są wózki platformowe i do czego służą? Używane w różnego rodzaju magazynach wózki transportowe, mają za zadanie ułatwić pracownikom wygodny transport towarów na terenie magazynu, hali produkcyjnej czy sklepu.

 Rodzaje wózków transportowych, magazynowych

 Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje wózków transportowych i do czego służą, by było nam łatwiej dokonać wyboru takiego urządzenia, które jest najbardziej dostosowane dla naszej działalności. Wózki transportowe możemy podzielić ze względu na napęd mechaniczne i napędzane siłą mięśni.

 

Wózki transportowe

 • Wózki stanowią ważny element w transporcie wewnętrznym. Nie mogą się bez nich obejść zarówno duże firmy, które mają zautomatyzowane magazyny, jak i małe firmy czy sklepy.
 • Nie ma wózków uniwersalnych, które spełniałyby wszystkie potrzeby w zakresie transportu wewnętrznego, dlatego podstawową sprawą przy wyborze wózków jest określenie potrzeb oraz zadań im stawianych.
 • Wszystkie wózki służą do transportowania ładunków, ale przepisy bhp ograniczają masę ładunku transportowanego siłą ludzkich mięśni do450 kg.

 

Wózki transportowe najłatwiej będzie nam podzielić ze względu na ich konstrukcję

wózek platformowy z dużymi kołami

Wyróżniamy, więc  

 • wózki taczkowe
 • platformowe
 • corletty
 • wózki do beczek i butli
 • półkowe
 • skrzyniowe
 • wózki narzędziowe
 • na pojemniki euro
 • wywrotnice 
 • a także transportowe jokery

 Każdy z wymienionych typów charakteryzuje się innymi cechami, takimi jak konkretna nośność, zwrotność, ładowność, specyficzne dostosowania umożliwiające łatwiejsze przewożenie konkretnych ładunków. Krótko mówiąc każdy z nich ma swoje wady i zalety, w stosunku do konkretnej działalności gospodarczej. Ważne więc, by znać zadania, do jakich został dany wózek transportowy przeznaczony i optymalnie dostosować jego cechy do naszych konkretnych oczekiwań i potrzeb. Z dobrze dobranego wózka transportowego będziemy zadowoleni, gdy rzeczywiście usprawni i ułatwi pracę naszej firmy.

 

Wózki platformowe

Rola wózków platformowych, na których skupimy się dziś, polega na tym, by umożliwić szybkie, sprawne i wygodne przemieszczanie towarów na niewielkie odległości. Wózki transportowe mogą posiadać napęd mechaniczny lub nie. Wózki platformowe to proste narzędzia, wiec należą do drugiej kategorii. Zbudowane są z 4 kół, ramy i umocowanej na ramie platformy. Przesuwa się je za pomocą dyszla lub specjalnej ramy. 

 wózek platformowy

Stosuje się je do transportu bardzo różnych towarów; drobnicy (wózki platformowe osiatkowane), płyt o dużych rozmiarach lub bel czy zwojów (wózki platformowe o specyficznych wymiarach) i wielu innych. Korzystają z nich zarówno specjalistyczne zakłady czy firmy jak drobni przedsiębiorcy, ponieważ są stosunkowo trwałe i solidne, dzięki konstrukcji opartej na odpornej stali, ich obsługa nie wymaga wiedzy i przygotowania. Mają też stosunkowo szerokie zastosowanie, dzięki dobrze przemyślanym rozwiązaniom technologicznym.

 

Dość powszechnie używane wózki platformowe występują w kilku podstawowych odmianach:

 • Wózek platformowy burtowy
 • Wózek platformowy osiatkowany
 • Wózek platformowy nożycowy

 

Najbardziej uniwersalnym a przez to najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zwykła, jednoburtowa platforma na kółkach. W miejscach gdzie przewozi się duże ilości towarów bardziej praktyczne wydają się być kilkuburtowe wózki platformowe, umożliwiające przewożenie nawet kilku warstw towaru na raz. Ich burty zabezpieczające ładunek przed przesuwaniem się lub zsunięciem, mogą być wykonane z metalowej ramy, siatki lub wzmocnionej płyty wiórowej. W tej kategorii najbardziej popularnym jest Najlepiej sprzedającym się jest dwuburtowy wózek z platformą z trwałej ocynkowanej blachy. Klienci chwalą jego wszechstronność, solidną konstrukcję oraz dużą ładowność. Ciekawym rozwiązaniem tej dość prostej konstrukcji, są wózki platformowe nożycowe. Łączą one rolę wózka i podnośnika. Umożliwiają przewożenie i podniesienie towarów na wysokość do 1,5m.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę, przy wyborze wózka transportowego?dwuburtowy wózek platformowy

Wózek transportowy, na jaki się zdecydujemy ostatecznie, ma usprawnić transport towarów na terenie naszej firmy.

 • Specyfika terenu- ważny jest układ pomieszczeń i ich rozmieszczenie na terenie naszego zakładu oraz topografia i specyfika tego konkretnego terenu. Sprawdźmy gabaryty wózka, czy przejedzie przez wąskie korytarze (jeśli takie posiadamy na swoim terenie)
 • Cechy towaru - Powinniśmy się też zastanowić, co chcemy przewozić, jak często i w jakich ilościach. Weźmy pod uwagę specyfikę towaru, jakim się zajmujemy i odpowiedzmy sobie na pytanie czy przewożony przez nas na terenie zakładu towar będzie zapakowany w paczki, jak duże i co ważne jak ciężkie one są, czy mają ruchome bądź wystające elementy oraz ustalmy, czy mogą się zsuwać i przeszkadzać w prowadzeniu wózka. Czy będziemy przewozić duże ich ilości na raz itd. Jeśli przewozimy drobny towar w małych opakowaniach, może lepiej zdecydować się na ograniczoną siatką platformę, która ma kształt kosza?
 • Zwrotność i specyfika wózka– jeśli nasza firma rozlokowana jest w wielu pomieszczeniach a towar przewożony może być przez korytarze, zakręty i zakamarki warto wybrać bardziej zwrotną platformę dwukołową. Gdy specyfika naszej działalności wymaga transportu towaru o sporej wadze i gabarytach, bardziej sprawdzi się nam w użytkowaniu czterokołowy wózek platformowy z obrotowymi kółkami. Do przewozu drobnych i lekkich kartoników wygodniejszy będzie kilkupoziomowy wózek platforma z siatką o burtach w kształcie kosza.
 • Przewożenie i podnoszenie towaru – gdy w grę wchodzi konieczność zdjęcia towaru z samochodu lub podniesienie go na pewną wysokość warto zdecydować się na wózki platformowe nożycowe, które ułatwiają transport towaru w górę i opuszczenie go na dół.  

 

Podsumowując

Wybór odpowiedniego wózka transportowego nie jest sprawą prostą. Na pociechę można dodać, że oferta rynku prostych wózków do transportu wewnątrz firmy, magazynu czy sklepu jest tak bogaty, że bez trudu można znaleźć wózek odpowiadający naszym nawet najbardziej skomplikowanym potrzebom. 

Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:ededf87e125e2a7f86beaf1f50e075fb#0}