Opinie o Nas

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

telefon: 801 011 963

komórki: (22) 228 21 44

Pn-Pt: 9:00-18:00

e-mail: sklep@panmajster.pl

Bestsellery

Zestaw skrzynek Rigid Keter Zestaw skrzynek Rigid Keter Cena:699,00 zł Cena:558,99 złPromocja


Skrzynia Gear 33,8l 22'' Skrzynia Gear 33,8l 22'' Cena:99,00 zł Cena:85,00 złPromocja

Newsletter

Newsletter

Infolinia: 801 011 963, (22) 228 21 44 / e-mail: sklep@panmajster.pl

U nas zakupy na raty. Żagiel usługi finansowe.

platnosci

Rzetelna firmaikona facebooka

Schody strychowe na poddasze

schody strychowe, segmenty wysuwane, drewniane Wybierając schody strychowe, czy schody na poddasze - zasadniczym pytaniem jakie musimy sobie zadać, jest to, czy nasze poddasze z założenia będzie użytkowe czy nieużytkowe. Kolejną kwestią wpływającą w sposób zasadniczy na nasz wybór jest fakt, czy strych jest ocieplony oraz jak często będziemy z niego korzystać? 


 

Wybór schodów strychowych na poddasze użytkowe i nieużytkowe

 

Problem wydaje się być banalny a jednak. Jeśli poddasze stanowi część mieszkalną, schody przestają mieś charakter strychowych. Warto wówczas wyasygnować wyższą kwotę i postawić na ich estetykę, przyjrzeć się materiałom korespondującym z charakterem wnętrza oraz przemyśleć kwestię wygody i bezpieczeństwa ich użytkowania. Z pewnością też, będą to schody „stałe”. Natomiast w przypadku nieużytkowego poddasza montaż tradycyjnych schodów, których koszt wynosi kilka tysięcy złotych, często się normalnie nie opłaca. W przypadku nieocieplanego strychu warto zwrócić też uwagę na materiał z którego będą wykonane schody strychowe i na jego trwałości oraz odporność na wahania temperatur i wilgotności. Jeśli strych jest rzadko używany, może warto wziąć pod uwagę schody rozkładane, znacznie tańsze od normalnych schodów wewnętrznych.

 

Schody w zgodzie z przepisami

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami maksymalna wysokość stopnia, w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna przekraczać 19cm. Specjaliści uważają jednak, że rozstaw stopni oraz ich wysokość obliczona dla przeciętej wysokości człowieka o uśrednionej długości kroku powinna wynosić:

2·h + s = 60÷65 cm
h – wysokość stopnia, s – szerokość stopnia 
Minimalna szerokość biegu powinna wynosić 80 cm, takiej wielkości musi być też spocznik. Pamiętajmy jednak, że takie minimum sprawia, że schody stają się zbyt wąskie, by się na nich minąć, czy wnieść meble.

Uwaga! Szerokość i wysokość stopnia mierzy się między balustradami!

Tyle teorii. W praktyce, zbyt często, z braku miejsca wybieramy schody zbyt strome. O ile rzadko będziemy z nich korzystać – mały problem! 

Poddasze nieużytkowe – rodzaje schodów strychowych

W przypadku nieużytkowego poddasza najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się być montaż schodów strychowych. Pozwalają one zaoszczędzić wiele cennego miejsca i obniżyć koszty. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów takich schodów, różniących się konstrukcją, ceną jak również komfortem użytkowania. Schody strychowe mogą być zwykłe, składane albo zsuwane z góry. Mogą być wykonane z drewna lub metalu i mieć różną konstrukcję oraz kształty.

 

Schody strychowe i komfort korzystania z nich

 

Mówiąc o wygodzie korzystania ze schodów strychowych, powinniśmy wziąć pod uwagę parę czynników:

  • kształt – mogą być proste, spiralne, składane, wysuwane, segmentowe itp.
  • łatwość składania i rozkładania w przypadku schodów wysuwanych
  • stopień stromości wynikający z wysokość, szerokość stopni czy szerokość biegu
  • oraz ich umiejscowienie – czy są dostępne z wewnątrz mieszkania(z salonu, przedpokoju) czy położone na zewnątrz

Za najwygodniejsze i stosunkowo najprostsze uważa się schody dwubiegowe ze spocznikiem oraz jednobiegowe. Schody spiralne, mimo że zajmują mniej miejsca, nie należą do wygodnych ze względu na zmienną szerokość stopni. Jednak mówiąc o schodach na strych nieużytkowy, powinniśmy wziąć pod uwagę również schody składane. Warto tez zwrócić uwagę na współczynniku przenikania ciepła(powinien być jak najniższy), co jest istotne w przypadku nieocieplanego strychu.

Na etapie projektowania domu, warto przemyśleć kwestię umiejscowienia schodów na strych. Powinny znajdować się w takim miejscu, gdzie bez problemu dosięgniemy do klapy wysuwanych schodów. Wprawdzie schody tego typu standardowo posiadają specjalny uchwyt do ich otwierania, jednak, gdy jest zbyt wysoko(ponad 2,7m), możemy mieć problem z dosięganiem do niego.

 

 

schody strychowe składane z segmentów


Schody strychowe rodzaje materiałów:

 

  • schody drewniane o konstrukcji segmentowej, uważane są za jedno z najtańszych rozwiązań. Najczęściej składają się z trzech segmentów, które musimy wysunąć lub w inny sposób rozłożyć by wejść na strych. Schody strychowe wykonuje się najczęściej z surowego, niczym nie pokrytego drewna stąd wymagają odpowiedniej pielęgnacji inaczej ulegają zabrudzeniu i niszczeją. Niewątpliwie są mniej wytrzymałe niż schody metalowe, jednak z założenia mają być rzadko użytkowane, więc, nie powinno to mieć istotnego znaczenia.
  • schody metalowe są droższym, zarazem jednak trwalszym rozwiązaniem. Metal stwarza większe możliwości konstrukcyjne niż drewno stad mogą one mieć budowę segmentową, harmonijkową lub nożycową. Schody metalowe mają odpowiednią regulację długości i są łatwiejsze w pielęgnacji, przez co trwalsze i bardziej wytrzymałe.

 


Schody strychowe – niektóre typy

Składane

 

  • segmentowe  - są praktyczne, bo nie zajmują dużo miejsca a po złożeniu, chowają się całkowicie w suficie. Do standardowego ich wyposażenia należy klapa często z termoizolacją. Składają się z 2-4 segmentów wysuwanych lub nakładanych na siebie zamieszczonych na drewnianym lub metalowym stelażu.
  • harmonijkowe – przeznaczone do najmniejszych powierzchni. Łatwo rozciąga się je lub składa w harmonijkę, wykonaną ze stali lub aluminium.

 schody strychowe, nożycowe, fot. Fakro

Nieskładne

  • młynarskie – tam, gdzie miejsca jest zbyt mało a jednocześnie potrzebny jest stały dostęp do strychu montuje się proste schody strychowe typu drabiny.

 Ile kosztują schody strychowe?
Jak już pisaliśmy schody metalowych są droższe od drewniane i to główna różnica cenowa. Na koszt schodów ma jednak wpływ również ich konstrukcja. Decydując się na tradycyjne drewniane schody segmentowe, zapłacimy od 250zł do 350zł. Metalowe segmentowe schody kosztują już od 500- do 700zł a ich nożycowa wersja 600-800zł.

 

I tu ponownie wracamy do kwestii użytkowania strychu a w zasadzie do częstotliwości korzystania z niego. Jeśli wiec zamierzamy na strychu przechowywać niepotrzebne przedmioty, czy sezonowo nieużywane narzędzia i odzież, bez wątpienia powinniśmy zdecydować się na tańszą wersję schodów strychowych. Tym bardziej, że ani wytrzymałość ani wygoda korzystania z nich nie będzie miała dla nas większego znaczenia. Jeśli jednak charakter przechowywanych na strychu przedmiotów wskazuje, że będziemy po nie sięgać zdecydowanie częściej, wówczas lepiej postawić na wygodę i bezpieczeństwo. A to dają nam metalowe schody, które łatwo się rozkładają i składają oraz są bardziej wytrzymałe na ciężar nasz i niesionych przedmiotów. 

Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:ededf87e125e2a7f86beaf1f50e075fb#0}